- projektowanie automatycznych systemów nawadniania
- zakładanie systemów nawadniających
- serwis instalacje nawadniających
- konserwacja systemów nawadniania przed zimą i uruchamianie przed rozpoczęciem nowego sezonu
- doradztwo klientom przy wyborze najlepszych dla nich rozwiązań
- szkolenia dla klientów w obsłudze ich systemu nawadniania
Projektowanie systemów nawadniania
Instalując system nawadniania, nie wystarczy zamontować kilku zraszaczy w pojedynczych miejscach. Dobry projekt systemu nawadniającego to połowa sukcesu. Projektując instalację bierzemy pod uwagę szereg czynników i parametrów. Trzeba ustalić, jakie źródło wody będzie najlepsze w danych warunkach i jakie są jego parametry (np. ciśnienie wody), biorąc pod uwagę kształt ogrodu – trawnika i rabat, dobrać tak liczbę, wielkość, rodzaj zraszaczy i ich położenie, aby nie zwiększać niepotrzebnie ich liczby (a tym samym kosztów systemu nawadniania) i uzyskać możliwie największą efektywność systemu nawadniającego. Dzieląc ogród na sekcje, należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie różnych jego części, nachylenie terenu, rodzaj gleby, a także uwzględniają spadki ciśnienia wynikające z odległości od źródła wody. Trzeba przemyśleć jeszcze wiele innych czynników, od bardziej oczywistych – np. w zależności od gatunku, a nawet wieku roślin mają one inne zapotrzebowanie na ilość wody i sposób podlewania, po te mniej oczywiste – jak najlepszy dobór miejsca na detektor deszczu.
Nie zawsze źródło wody z wodociągów ma odpowiednie parametry (np. ciśnienie lub wydajność), aby system nawadniania działał efektywnie. Alternatywą dla podłączenia systemu nawadniania do wody z wodociągu jest własna studnia. Co więcej, takie rozwiązanie pozwala uniknąć kosztów wydatku wody związanych z czerpaniem jej z wodociągu.
Montaż systemów nawadniania
Przeprowadzamy kompleksową instalację systemów nawadniania zarówno na ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni. Dlatego z doświadczenia wiemy, że warto, aby właściciele domów, czy inwestorzy wcześniej dokładnie zaplanowali kolejność prac w ogrodzie, bo najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście montaż systemu nawadniania na etapie budowy ogrodu, przed założeniem trawnika. Wiele osób decyduje się jednak z różnych względów na system nawodnienia po jakimś czasie od założenia ogrodu. Dla nas również to nie problem. W naszym parku maszynowym posiadamy koparkę łańcuchową, która umożliwi szybki i mało inwazyjny montaż systemu nawadniania na już istniejącym ogrodzie. Co prawda trawnik musi trochę ucierpieć, jednak przy odpowiednim prowadzeniu prac szybko wraca do pierwotnego wyglądu.
Systemy nawadniania – elementy
Projektując i instalując systemy nawadniania ogrodów, bazujemy na produktach renomowanych firm (takich jak Hunter, RainBird, Toro i inne). Doświadczenie mówi nam, że nie warto stosować najtańszych zamienników, bo często ulegają awariom. Dlatego polecamy zwykle klientom produkty o lepszym stosunku jakości do ceny, aby mogli cieszyć się bezawaryjnym automatycznym nawadnianiem ogrodu, na które dajemy gwarancję. Posiadamy pełny zakres elementów do systemów nawadniania m.in.
- rury
- kształtki i złączki
- zraszacze wynurzalne statyczny i rotacyjne,
- pompy wody
- zawory czerpalne
- filtry
- sterowniki
- skrzynki zaworowe
- elektrozawory
- czujniki
- linie kroplujące i taśmy, emitery
- akcesoria
Nawadnianie trawników i roślin na rabatach
Nawadnianie trawników różni się od nawadniania roślin na rabatach ponieważ różne rośliny mają różne potrzeby. Do nawadniania trawników stosuje się zwykle zraszacze wynurzalne, rotacyjne lub statyczne. Zapewniają one trawie odpowiedni poziom wilgotności i zapobiegają jej przesuszeniu oraz żółknięciu. Jednak wiele roślin jednorocznych, bylin i krzewów źle znosi polewanie ich wodą, z tego względu na rabatach stosuje się zwykle tzw. linie kroplujące – niewidoczne, bo zakopane w ziemi lub przykryte ściółką. Dzięki liniom kroplującym woda kierowana jest wprost do korzeni roślin, a nie na ich liście, co więcej – zużycie wody jest dzięki temu mniejsze.
Linia kroplująca - nawadnianie kropelkowe
Najlepiej oczywiście instalować całość systemu nawadniającego jednocześnie, jednak dobrze wiedzieć, że jeśli klient chciałby ograniczyć wydatki na etapie budowania ogrodu, istnieje możliwość rozłożenia prac, np. założenia najpierw nawadniania zraszaczowego na trawniku, a w kolejnym sezonie montażu nawadniania kropelkowego na rabatach (linia kroplująca).
Linia kroplująca jest doskonałym rozwiązaniem przy nawadnianiu nie tylko rabat, ale i warzywników również w tunelach, do upraw sezonowych i wieloletnich. Zastosowanie polimerów wysokiej jakości zapewnia wysoką wytrzymałość i odporność na możliwe uszkodzenia mechaniczne. Rury produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami jakości i stanowi przystępną cenowo inwestycję w produkt o najlepszych parametrach.
- linia nawadniająca SIMO STRONG - emitery podwójne co 33cm, wydajność: 2,1l/h z jednego kroplownika, średnica zewnętrzna: 16mm, grubość ścianki: 1,1mm
- linia NEPTUN sadownictwo, rolnictwo (borówki i inne uprawy) cienkościenna linia kroplująca bez kompensacji ciśnienia, wydatek (przy ciśnieniu 0,7 bar): 1,30 l/h, rozstaw emiterów: 30 cm, średnica wewnętrzna: 16 mm, nominalna grubość ścianki: 15 mil (0,38 mm)
- mikronawadnianie pojedynczych roślin NaanDanJain, emiter wymienny 2l/h, 4l/h, 8l/h